Davamız Kudüs

Bu aralar sizde benim gibi haberden, internetten Kudüs ismini duymuşsunuzdur. Bende bu konu hakkında bir araştırma yaptım.

Kudüs: 3 büyük din için önemli bir şehirdir peygamber efendimizin miraca çıktığı şehirdir. Aralık 2007 yılındaki nüfus sayısımının sonuçlarına göre Kudüs’teki nüfus 747,600 idi. Nüfusun yüzde 64’ü Yahudi, yüzde 32’si Müslüman ve yüzde 2’si Hristiyandır. Kudüs Orta Doğu’da bulunan Dünya’nın en eski şehirlerinden biridir. Filistin ve İsrail Kudüs’ün kendi başkenti olduğunu iddia etmektedir.

Filistin ve İsrail Kudüs’ü kendi başkentlerini iddia ettiklerinden sonra ABD Başkanı Trump Kudüs İsrail’in başkenti kabul etmiştir.

Bunun üzerine Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı sıradan bir olay değil Kudüs müslümanların kırmızı çizgisi demiştir.

Kuzey Kore lideri Kim Jong da bu tartışmaya katıldı ve söyle bir açıklamada bulundu

“Israil diye bir devlet mi var ki başkenti olsun ”

Düşüncelerinizi az çok tahmin ediyorum. Burası haber sitesi değil fakat müslümanlar için önemli olan Kudüs’ü sahipsiz mi bırakacağız ? Herkes elinden geleni yaparsa Kudüs sahipsiz gibi görünmez. Kudüs İsrail’in başkenti demek müslüman bir toplumu yok saymak demek hiç kimse bunları yok sayamaz.  Gri koçun da dediği gibi bundan 20 yıl sonra belkide derslerde bu konu işlenecek ve hiç gelip bize sormayacaklar mi bunlar olurken siz ne yapıyordunuz ? Iste o zaman nasıl cevap vericez ? Hani bir hikaye anlatılır ya bir karınca varmış ateşi söndürmek için ağzıyla şu taşırmis ona senin bir damla suyunla ne olur ki dediklerin de hiç birşey olmaz ama ben en azından tarafımı gösteriyorum demiş. Benimde amacım bu belkide bu yazıyı çok az kişi okuyacak belkide çok fazla bunu bilemem ama ben tarafımı belli ediyorum.

Davamız Kudüs

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s